A sinusoidal wave travelling in the positive direction on stretched string has amplitude 2.0 cm, wavelength 1.0 m and wave velocity 5.0 m/s. At x = 0 and t = 0 it is given that y = 0 and ∂y/∂t<0. Find the wave function y(x, t).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
y(x,t)=(0.02m)sin2πm−1x+10πs−1tm
b
y(x,t)=(0.02m)cos10πs−1t+2πm−1xm
c
y(x,t)=(0.02m)sin2πm−1x−10πs−1tm
d
y(x,t)=(0.02m)sinπm−1x+5πs−1tm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We start with a general form for a rightward moving wave, y(x,t)=Asin(kx−ωt+ϕ)The amplitude given is A=2.0cm=0.02m.The wavelength is given as, λ=1.0mWave number =k=2π/λ=2πm−1Angular frequency, ω=kv=2π×5=10π rad/sy(x,t)=(0.02)sin[2π(x−5.0t)+ϕ] y=0 and ∂y∂t<0i.e., 0.02sinϕ=0 (as y=0)and −0.2πcosϕ<0From these conditions, we may conclude thatϕ=2nπ where n=0,2,4,6,…Therefore, y(x,t)=(0.02m)sin2πm−1x−10πs−1tm