Sinusoidal waves 5.00 cm in amplitude are to be transmitted along a string having a linear mass density equal to 4.00×10-2 kg/m. If the source can deliver a maximum power of 90 W and the string is under a tension of 100 N, then the highest frequency at which the source can operate is (take π2 = 10):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45.3
b
50 Hz
c
30 Hz
d
62.3 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
P = 12μω2A2vusing v = Tμ⇒ω = 2PA2Tμf = ω2π = 12π2PA2Tμusing data f = 30 Hz.