A siphon has a uniform circular base of diameter 8πcm with its crests 1.8 m above water level as in figure. The absolute pressure at the crest level A(in kPa) is__________.Use P0=105N/m2 and g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 46.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of flow =2gh=2×10×3.6=62m/sBernoulli's theorem between surface and APatm =P+12ρv2+ρghP=Patm −12ρv2−ρgh=105−12×103(62)2−103×10×1.8 =4.6×104N/m2=46kPa