A siren emitting a sound of frequency 800 Hz moves away from an observer towards a cliff at a speed of 15 ms-1. Then. the frequency of sound that the observer hears in the echo reflected from the cliffis: (Take velocity of sound in air = 330 ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
885 Hz
b
765 Hz
c
800 Hz
d
838 Hz
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency at the wall will bef' = f0(v-v0v-vs)= 800(330-0330-15)= 800(330315) = 838 HzSince the observer and the wall are stationary so frequency of echo observed by the observer will also be 838 Hz.