A sky laboratory of mass 3 x 103 kg has to be lifted from one circular orbit of radius 2R into another circular orbit of radius 3R. Calculate the minimum energy (in x 1010J ) required if the radius of earth is R=6.4×106m and g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.60.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total energy of sky laboratory, E=−GMm2rE1=−GMm2(2R) and E2=−GMm2(3R)Therefore, the energy required,ΔE=E2−E1=GMm14R−16R=GMm12R=R2gm12R=mgR12=1.60×1010J