Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small ball of mass 1 kg and charge  q=23 μC is placed at the centre of a uniformly charged sphere of radius 1 m and charge  Q=13 mC. A narrow smooth horizontal groove is made in the sphere from centre to surface as shown in figure. The sphere is made to rotate about its vertical diameter at a constant rate of  12π revolutions per second. Find the speed w.r.t. ground (in m/s) with which the ball slides out from the groove. Neglect any magnetic force acting on ball.  Take,  14πε0=9×109  Nm2C2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

12m vr2=32 KQqR−KQqR+∫0Rm ω2x dx=KQq2R+m ω2R22Substituting values,  vr2=2+1=3 vtω=r=1 vnet=Vr2+Vt2=3+1=2 m/sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A small ball of mass 1 kg and charge  q=23 μC is placed at the centre of a uniformly charged sphere of radius 1 m and charge  Q=13 mC. A narrow smooth horizontal groove is made in the sphere from centre to surface as shown in figure. The sphere is made to rotate about its vertical diameter at a constant rate of  12π revolutions per second. Find the speed w.r.t. ground (in m/s) with which the ball slides out from the groove. Neglect any magnetic force acting on ball.  Take,  14πε0=9×109  Nm2C2