Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small bar magnet placed with its axis at  30° with an external field of 0.06 T experiences a torque of  0.018  Nm. The minimum work required to rotate it from its stable to unstable equilibrium position is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11.7×10−3 J

b

7.2×10−2 J

c

9.2×10−3 J

d

6.4×10−2 J

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Torque, τ=MBSin⁡30∘=0.018⇒MB=0.036Work done is change in potential energy.W=MBcos⁡0∘−cos⁡π=2MB=2(0.036)=0.072J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A small bar magnet placed with its axis at  30° with an external field of 0.06 T experiences a torque of  0.018  Nm. The minimum work required to rotate it from its stable to unstable equilibrium position is :