A small bead can slide without friction on a circular hoop that is in a vertical plane and has a radius of 10 m. The hoop rotates at a constant rate about a vertical diameter. Find the height of the bead (in m) above the bottom most point if the angular velocity of rotation is 0.5 rad/s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ncosβ=mgNsinβ=mω2Rsinβmgcosβ=mω2Rcosβ=gω2R=100.25×10=4⇒ Not possible ⇒ β=0