A small block is connected to one end of a massless spring of unstretched length 4.9 m. The other end of the spring(see the figure) is fixed. The system lies on a horizontal frictionless surface. The block is stretched by 0.2 m and released from rest at t = 0. It then executes simple harmonic motion with angular frequency ω=π3 radian/s.Simultaneously, at t = 0, a small pebble is projected with speed ‘v’ from point ‘P’ at an angle of 450 as shown in the figure. point P is at a horizontal distance of 10m from O. If the pebble hits the block at t = 1sec, the value of ‘v’ is : (take g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50m/s
b
51m/s
c
52m/s
d
53m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the pebble hits the block at t = 1 sec., hence 2vsin45∘g=1 ∴v=50m/s