A small block of mass 1 kg is moving with constant speed of 10 m/s on a typical path in a x - y vertical plane whose equation is y=x330−x210 . The coefficient of friction between the block and path is 0.01. Find the magnitude of power dissipated by frictional force in watt at x = 2 m
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
y=x330−x210 dydx=x210−x5 and atx=2 ; dydx=0d2ydx2=x5=15 and at x=2 ; d2ydx2=+veHence the particle is at it's lowest (minimum) position, in it's path at x = 2 md2ydt2=2xdxdt−2dxdt(d2ydt2)=20 m/s2⇒ N−mg=md2ydt2⇒ N=1(10+20)=30NP=f.v=(μN)V=1100×30×10=3 watt
A small block of mass 1 kg is moving with constant speed of 10 m/s on a typical path in a x - y vertical plane whose equation is y=x330−x210 . The coefficient of friction between the block and path is 0.01. Find the magnitude of power dissipated by frictional force in watt at x = 2 m