A small block of mass m is attached to one end of a string OA of length l as shown in figure. The end O of the string is fixed at point O and the block is released with the string horizontal. If m=2kg, find the maximum tension induced in the string. Take g=10 m/s2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 N
b
100 N
c
40 N
d
60 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tension in the string is maximum when the string will be vertical. At this instant, conserving energy, 12mV2=mgl⇒mV2l=2 mg∴ Tmax=mg+mV2l=mg+2mg=3×2×10 N=60 N