A small body of mass m slides down from the top of a hemisphere or radius r (Fig. 2). The surface of block and hemisphere are frictionless. The height at which the body lose contact with the surface of the sphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(3 / 2) r
b
(2 / 3) r
c
(1 / 2)g t2
d
v2 / 2g
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig. (8). The body will lose contact when centripetal acceleration becomes equal to the component of acceleration due to gravity along the radius.Velocity at P, v=2g(r−h)∵ v2−u2=2gxCentripetal acceleration will be v2/r. It should be equal to the component of g along PO. Hencev2r=gcosθor 2g(r−h)r=g×hrSolving, we get h=2r3