A small body is projected horizontally from the top of a tower of height h with velocity 30 m/s. When the body is at a height h/2 above the ground its velocity vector makes an angle of 45o with horizontal. Then h is equal to (Take g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At a height h/2 above the ground horizontal component of velocity V1=30 m/sVertical component of velocity V2=2.g.h/2=ghNow, V2V1=tan45o⇒10.h30=1⇒h=90 m