A small body is projected vertically upward with a velocity of 40 m/s. Then the length of path traversed by the body in the time interval from t = 3 s to t = 5 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of ascent =ug=4010 s=4 sfrom symmetry of vertical motion, we can write, distance covered in the last second of ascent = distance covered in the first second of descent. ∴ length of path traversed =2×12g. t2=10 m
A small body is projected vertically upward with a velocity of 40 m/s. Then the length of path traversed by the body in the time interval from t = 3 s to t = 5 s is