A small body is projected with a velocity of 30 m/s from a point P on an inclined plane having inclination of 30o with horizontal in a direction perpendicular to the plane as shown in the figure. Then distance of the point Q from the point of projection P where the body will strike. The inclined plane is (Take g=10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 m
b
120 m
c
140 m
d
60 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of flight T=2ugcos30o⇒T=2 x 3010 x 3/2sec=43sec∴PQ=12 x g sinα x T2=12 x 10 sin 30o x (43)2m=120 m