A small but heavy block of mass 10 kg is attached to a wire 0.3 m long. Its breaking stress is 4.8×107N/m2. The area of the cross section of the wire is 10−6m2. The maximum angular velocity with which the block can be rotated in the horizontal circle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 rad/s
b
8 rad/s
c
10 rad/s
d
32 rad/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mrω2= Breaking stress × Cross-sectional area 10×0.3ω2=4.8×107×10−6=48 or ω2=483=16 or ω=4rad/s