Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small coil of 10 turns is placed inside a solenoid of length 20 cm and 240 turns carry a current of 10π A The area of small coil is 2.5 cm2 and resistance 4.8 Ω then the current reduces to zero in 25 ms, the value of average induced current is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 mA

b

2 mA

c

0.1 mA

d

0.4 mA

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Values given for coil :Number of turns of small coil = 10Area of coil= 2.5 cm2 = 2.5 x 10-4m2∆t=25 x 10-3sValues given for solenoidI = 20 x 10-2 m, N = 240I=10π amp, n=24020 x 10-2=12 x 102According to Faraday's law, induced emf E=-dϕdtInduced emf in coil :I=-dϕdtR=(NBA)/ dtR=μ0nINA∆tR  =10 x 4π x 10-7 x 12 x 102 x 10/π x 2.5 x 10-425 x 10-3 x 4.8 =4 x 12 x 10-7 x 102 x 10 x 10-410-3 x 4.8=10-4 I=0.1 mA
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring