A small coin is resting on the bottom of a beaker filled with a liquid. A ray of light from the coin travels up to the surface of the liquid and moves along its surface (see figure).How fast is the light travelling in the liquid?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8×108m/s
b
2.4×108m/s
c
3.0×108m/s
d
1.2×108m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Critical angle is the angle of incidence in denser medium for which the angle of refraction in rarer medium is 90°.As shown in the figure, a light ray from the coin will not emerge out of liquid, if i> C.Therefore, minimum radius R corresponds to i: C. In ∆SAB,Rh=tan Cor R=h tan Cor R=hμ2−1Given, R=3 cm, h=4 cmHence, 34=1μ2−1or μ2=259 or μ=53But μ=cv or v=cμ=3×1085/3=1.8×108m/s