Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small object is projected horizontally from the top of a tower of height 40 m with a velocity of 10 m/s. Simultaneously another small object is projected from the base of the tower with a velocity of 20 m/s making an angle  θ with horizontal in the same plane. If the objects collide at a point at time t, find t.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

h1+h2=4012 gt2+usinθ.t−12 gt2=H⇒   t=Hu sinθ=4020sinθ=2sinθAgain,  10 ×  t=20  cosθ ×  t ⇒  θ=600∴       t=2sin 600 = 43 sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A small object is projected horizontally from the top of a tower of height 40 m with a velocity of 10 m/s. Simultaneously another small object is projected from the base of the tower with a velocity of 20 m/s making an angle  θ with horizontal in the same plane. If the objects collide at a point at time t, find t.