A small object is projected horizontally from the top of a tower. If after 1 sec, The particle is at a height of 75 m from the ground, find its time of flight.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After 1 sec, vertical displacement of the particle =12gt2=12×10×(1)2m=5m∴ H=Height of tower =(5+75)m=80mIf T be the time of flight, then H=12gT2⇒T=2×8010 s=4sec
A small object is projected horizontally from the top of a tower. If after 1 sec, The particle is at a height of 75 m from the ground, find its time of flight.