Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small potassium foil is placed (perpendicular to the direction of incidence of light) a distance r (= 0.5 m) from a point light source whose output power P0 is 1.0 W. Assuming wave nature of light how long (in s) would it take for the foil to soak up enough energy (= 1.8 eV) from the beam to eject an electron? Assume that the ejected photoelectron collected its energy from a circular area of the foil whose radius equals the radius of a potassium atom (1.3 x 10-10 m).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 17.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If the source radiates uniformly in all directions, the intensity I of the light at a distance r is given byI=P04πr2=1.0W4π(0.5m)2=0.32W/m2The target area A is n(1.3 x 10-10 m)2 or 5.3 x 10-20m2, so that the rate at which energy falls on the target is given byP=IA=0.32W/m25.3×10−20m2=1.7×10−20J/sIf all this incoming energy is absorbed, the time required to accumulate energy for the electron to escape ist=1.8eV1.7×10−20J/s1.6×10−191eV=17s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring