A small solid ball is dropped from a height above the free surface of a liquid. It strikes the surface of the liquid at t = 0. The density of the material of the ball is 500 kg/m3 and that of liquid is 1000 kg/m3. If the ball comes momentarily at rest at t = 2 sec then initial height of the ball from surface of liquid was (neglect viscosity):
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
10 m
c
15 m
d
25 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of ball when it reaches to surface of liquida = 1000 gV-500 gV500 V; where V is the volume of the ball.a =10 m/sec2Apply v = u + at ⇒0 = 2gh -10t⇒2gh = 10×(2)⇒2×10×h = 400 ⇒ 20 m