A small sphere is charged uniformly and placed at some point A (xo,yo) so that at point B(9 m,4 m) electric field strength is E→=(54i^+72j^)NC−1 and potential is 1800 V. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the magnitude of charge on the sphere is 4 μC
b
the magnitude of charge on the sphere is 2 μC
c
coordinates of A are x0=−3m,y0=−12m
d
coordinates of A are x0=4m,y0=−1m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E→=54i^+72j^,E=90NC−1 90=9×109Qr2 ....(i) V=1800=9×109Qr ....(ii)From Eqs. (i) and (ii), we getr=20m,Q=4μCNow,9−x0i^+4−y0j^20=54i^+72j^90 or x0=−3,y0=−12