Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A small sphere of density 0.5 gm/cm3 is brought to a depth of 5m below the surface of water in a lake and released. Find the height to which the sphere will rise above the free surface of water. Ignore viscous effect of water and take g=10m/s2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

After the sphere is released, its acceleration is  a=ρwvg−ρsvgρsv=ρwρs−1g=10.5−1×10m/s2=10m/s2At the surface, velocity of sphere, v=2.a.h=2×10×5m/s=10m/sHeight above the surface of water  =v22g=1022×10m=5m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring