A smooth curved surface of height 10m is ended horizontally. A spring of force constant 200 Nm-1 is fixed at the horizontal end as shown in figure. When an object of mass 10 g is released from the top, it travels along the curved path and collides with the spring. Then, the maximum compression in the spring is (Take, g=10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 m
b
0.1 m
c
1 m
d
0.01 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the maximum compression in the spring be x. From law of conservation of energy, mgh=12kx2 10×10-3×10×10=12×200×x2⇒ x2=10×10-3=10-2⇒ x=1100=110m=0.1mThus, compression in the spring is 0.1m.
A smooth curved surface of height 10m is ended horizontally. A spring of force constant 200 Nm-1 is fixed at the horizontal end as shown in figure. When an object of mass 10 g is released from the top, it travels along the curved path and collides with the spring. Then, the maximum compression in the spring is (Take, g=10 ms-2)