A smooth spherical ball of radius 1cm and density 4×103 kgm−3 is dropped gently in a large container containing viscous liquid of density 2×103 kgm−3 , and η=0.1 N−sm−2 . The distance moved by the ball in t = 0.1s after it attains terminal velocity is (g=10ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45m up
b
49m up
c
23m down
d
49m down
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Once the body acquire the terminal velocity it will have uniform motion.vt=29r2η[(ρ−σ)g] , downvt=409 m/s downDistance travelled =vt=409×0.1=49m down