A smooth spherical ball of radius 1 cm and density 4×103 kg/m3 is dropped gently in a large container containing viscous liquid of density 2×103 kg/m3, η=0.1 N−s/m2. The distance moved by the ball in t = 0.1 sec after it attains terminal velocity is (g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 m up
b
49 m up
c
23 m down
d
49 m down
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Once the body acquire the terminal velocity it will have uniform motion Vt=29 r2ρ−ση g down wardsvt=409 m/sDistance travelled 409×0.1=49 m