A sniper fires a rifle bullet into a gasoline tank making a hole 53.0 m below the surface of gasoline. The tank was sealed at 3. 10 atm. The stored gasoline has a density of 660 kgm-3. The velocity with which gasoline begins to shoot out of the hole is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
27.8 m/s
b
41.0 m/s
c
9.6 m/s
d
19.7 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Bernoulli's theorem,PB+hρg=PA+12ρvA2vA>>vB ) 3.10P+53×660×10=P+12×660vA2⇒2.1×1.01×105+3.498×105=12×660 × vA2⇒5.619×105=12×660×vA2∴vA=2×5.619×105660=41ms−1