A soap bubble, having radius of 1 mm, is blown from a detergent solution having a surface tension of 2.5×10-2 N/m. The pressure inside the bubble equals at a point Z0 below the free surface of water in a container. Taking g = 10 m/s2, density of water = 103 kg/m3, the value of Z0 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 cm
b
100 cm
c
10 cm
d
1 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pressure inside soap bubble = P0+4TRPressure at a point z0 below surface of water = P0+ρgZ0P0 = atmospheric pressure P0+4TR = P0+ρgz0 4TR = pgZ0 Z0 = 4TρgR Z0 = 4×2.5×10-2103×10×1×10-3 Z0 = 1 cm