Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the solar system, the Sun is in the focus of the system for Sun-Earth binding system. Then the binding energy for the system will be [given that radius of the earth's orbit round the Sun is 1.5×1011m and mass of the earth =6×1024kg]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.7×1033J

b

5.4×1033J

c

2.7×1030J

d

5.4×1030J

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Binding energy =GMm/RM= mass of the Sun =1030kgm= mass of the earth =6×1024kgR=1.5×1011mBinding energy of the system is6.67×10−11×1030×6×10241.5×1011=2.7×1033J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In the solar system, the Sun is in the focus of the system for Sun-Earth binding system. Then the binding energy for the system will be [given that radius of the earth's orbit round the Sun is 1.5×1011m and mass of the earth =6×1024kg]