A solenoid has core of a material with relative permeability 500 and it carries a current of 1A. The number of turns of the solenoid is 500 per metre. The intensity of magnetization of the material is nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5×103 A/m
b
2.5×105 A/m
c
2×103 A/m
d
2×105 A/m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n = 500 turns/m, i = 1 A, μr=500Magnetic field strength H=ni=500×i=500 A/mAs μr=1+χ, magnetic susceptibility K=μr−1=500−1=499∴ Magnetization I=χH=499×500 Am−1=2.5×105Am−1