A solenoid has a core of material with relative permeability 400. The windings of solenoid are insulated from the core and carry a current of 2 A. If no. of turns per unit length is 1000, the magnetising current
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If i is current in solenoid and im is magnetization currentB=μni=μ0ni+im ; μ0μrni=μ0ni+im im=μr-1i=400-1 x 2=399 x 2=798 A