A solenoid has an inductance of 60 henry and a resistance of 30 ohm. If it connected to a 100 volt battery, how long will it take for the current to reach e−1e≈63.2% of its final value?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 second
b
2 second
c
e second
d
2e second
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=I01−e−KLte−1eI0=I01−e−RLt or e−1ε=1−e−RLt or 1e=1eRLt or RLt=1 or t=LR=6030s=2s