A solenoid has length 0.4 cm, radius 1 cm and 400 turns of wire. If a current of 5 A is passed through this solenoid, what is the magnetic field inside the solenoid?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.28×10−4T
b
6.28×10−3T
c
6.28×10−7T
d
6.28×10−6T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic field inside the solenoid is given by B =μ0ni0(n = number of turns per unit length, i = current in coil μ0=4⋅π×10−7Tm/Awhere, n=NLr⇒n=4000.4×10−2×1×10−2⇒n=1000B=4×3.14×1000×5×10−7=63800×10−7=6.28×10−3T
A solenoid has length 0.4 cm, radius 1 cm and 400 turns of wire. If a current of 5 A is passed through this solenoid, what is the magnetic field inside the solenoid?