A solenoid of 0.4m length with 500 turns carries a current of 3A. A coil of 10 turns and of radius 0.01m carries a current of 0.4A. The torque required to hold the coil with its axis at right angles to that of solenoid in the middle point of it is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6π2×10-7Nm
b
3π2×10-7Nm
c
9π2×10-7Nm
d
12π2×10-7Nm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Field due to solenoid, B=μonI = 4π×10-7×5000.4×3=15π×10-4 T Now, torque experienced by coil in presence of above field Torque =τ=BNiA=BNiπr2=15π×10-4×10×0.4×π×(0.01)2=6π2×10-7Nm