A solenoid of 1 . 5 metre length and 4 .0 cm diameter possesses 10 turns per cm. A current of 5 ampere is flowing through it. The magnetic field at axis inside the solenoid is (Given:μ0=4π×10−7 weber/amp metre)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2π×10−3 tesla
b
2π×10−5 tesla
c
4π×10−3 gauss
d
2π×10−5 gauss
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B=μ0ni where n = number of turns per unit length μ0=4π×10−7TA−1m n=10cm−1=1000m−1,i=5amp∴ B=4π×10−7(1000)(5)=2π×10−3T