A solenoid of 1000 turns per metre has a core with relative permeability 500. Insulated winding of the solenoid carry an electric current of 5 A. The magnetic flux density produced by the solenoid is: (permeability of free space =4π×10−7H/m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−3π T
b
10−4π T
c
π5T
d
π T
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic flux density =B=μni=μ0μrni =5004π×10−710005=10000000π×10−7 =π T