A solid block owf volume V=10-3m3 and density d - 800 kg/m3 is tied to one end of a string, the other end of which is tied to the bottom of the vessel. The vessel contains 2 immiscible liquids of densities ρ1 =1000 kg/m3 and ρ2 =1500 kg/m3 . The solid block is immersed with 2/5th of its volume in the liquid of higher density and 3/5th in the liquid of lower density. The vessel is placed in an elevator which is moving up with an acceleration of a = g/2. The tension in the string (in N) is ________. (g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Upthrust on the blockU=25V×1500g+g2+35V×1000×g+g2=1800×10−3×10=18N Weight of the block =10−3×800×g+g2=12N So, tension in the string =U−mg=18−12=6N