Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solid cylinder of mass 2 kg and radius 50 cm rolls up an inclined plane of angle inclination 300. The centre of mass of cylinder has speed of 4 ms-1. The distance travelled by the cylinder on the inclined surface will be(Take, g = 10 ms-2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.2 m

b

1.6 m

c

1.2 m

d

2.4 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When a body rolls, i.e. have rotational motion, the total kinetic energy of the system will beKE=12mv21+K2R2where, m = mass of body, v = velocity and K = radius of gyration.Given,  m=2kg,θ=30∘ and v=4ms−1Let h be the height of the inclined plane, then from law of conservation of energy,KE=PE12mv21+K2R2=mghSubstituting the given values in the above equation, we get12×2×161+12=2×10×h  For cylinder, K2R2=12⇒ 8×32=10h⇒h=1.2mFrom the above diagram,  sin⁡θ=hxx=hsin⁡θ=1.2sin⁡30∘=1.2×2=2.4m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring