A solid cylinder of mass 2 kg and radius 50 cm rolls up an inclined plane of angle of inclination 30°. The centre of mass of the cylinder has speed of 4 m/s. The distance travelled by the cylinder on the inclined surface will be, [take g = 10 m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4 m
b
2.2 m
c
1.6 m
d
1.2 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since v=2gh1+K2R2v2=2gh1+12K2R2=12 for solid cylinder 2gh=42×32 h=1210=1.2 m Now x=hsin30°=1.212=2.4 m x = 2.4 m