A solid cylinder of mass m = 5 kg and radius R = 0.4 m is given an initial angular velocity ω0=40rads−1 about a horizontal axis through its centre and gently placed on a plank of mass m = 5 kg. The coefficient of friction between the cylinder and plank is μ=0.2. The plank rests on a smooth horizontal surface. The time after which pure rolling motion of cylinder will start relative to the plank is (Take g=10ms−2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 sec
b
3 sec
c
4 sec
d
5 sec
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
τCM=lCMαμmgR=mR22αα=2μgRWhen pure rolling motion startsωR−v=v0ω0−αtR−μgt=μgtω0R−2μgt−μgt=μgtω0R=4μgt⇒t=ω0R4μg=40×0.44×0.2×10=2sec