A solid disc of mass 1 kg and radius 20 cm can rotate about an axis passing through its centre and perpendicular to its plane. A constant torque of 2 N-m is applied on the disc. Then its angular momentum after 5 sec is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 kg-m2/s
b
8 kg-m2/s
c
12 kg-m2/s
d
6 kg-m2/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I = Moment of inertia =12×1×0.22kg−m2=0.02kg−m2∴ Lf−Li=τ×t⇒Lf−0=2×5 kg−m2/s=10 kg−m2/s