Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solid disc of mass 2 kg and radius 0.5 m is rotating about its own geometrical axis at 2 rps. A constant torque π N−m is applied on the disc. Then angular velocity of the disc after 10 sec will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18 π rad/s

b

24 π rad/s

c

44 π rad/s

d

34 π rad/s

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

I=12×2×0.52=14 Kg−m2Angular acceleration, α=τI=π1/4rad/s2⇒α=4π rad/s2∴ ω=ω0+αt=2×2π+4π×10rad/s=44π rad/s
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A solid disc of mass 2 kg and radius 0.5 m is rotating about its own geometrical axis at 2 rps. A constant torque π N−m is applied on the disc. Then angular velocity of the disc after 10 sec will be