A solid disc of radius 0.4 m can rotate about an axis passing through O its centre and perpendicular to the plane of the disc. Initially the disc is not rotating. Now a torque τ is applied on the disc which varies with time as shown in the figure. Then angular momentum of the disc at t = 3s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 N−m−S
b
15 N−m−S
c
10 N−m−S
d
20 N−m−S
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Charge in angular momentum = Angular impulse = Area under τ−t graph. ∴ L−0=12×3×10 N−m−S⇒L=15 N−m−S