A solid disc of radius 0.30 m is suspended from a wire. The time period of its angular oscillation is 3.14 s, if the torque constant of the wire is 1.2×10−3 Nm/rad. Then the mass of the disc is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.67 kg
b
1.5 kg
c
6.67 g
d
1.5 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For torsional pendulam, T=2πIcHence moment of inertia will be I=T24π2cI=π24π2×1.2×10−3 I=1.2×10−34=0.3×10−3 kg m2For a disc moment of inertia is MR22Hence MR22=0.3×10−3 M=0.6×10−30.3×0.3 M=6.67 ×10−3 kg M=6.67 gram
A solid disc of radius 0.30 m is suspended from a wire. The time period of its angular oscillation is 3.14 s, if the torque constant of the wire is 1.2×10−3 Nm/rad. Then the mass of the disc is