A solid sphere falls with a terminal velocity of 20m/s in air. When another sphere of same radius but made of different material is allowed to fall in air, Its terminal velocity is found to be 15m/s. If density of first sphere is 2gm/cm3 and density of air is 1.2 kg/m3, find the density of the other sphere.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Terminal velocity v=2r29ρ-σηgWhere ρ = density of material of sphere σ = density of air, η = viscosity of air∴v2v1=ρ2-σρ1-σ⇒1520=ρ2-1.22000-1.2⇒ρ2=1500.3 kg/m3 ⇒ρ2=1.5003 gm/cm3