A solid sphere of mass 3 kg is kept on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the surfaces in contact is 2/7. What maximum force can be applied at the highest point in the horizontal direction so that the sphere does not slip on the surface? (in N)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 20.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F+f=ma ……….(i)Torque equation about the centre of mass of the sphere F r-f r = Icom×α (Assuming force of friction acts in the forward direction at the point of contact with the surface )⇒F-f = 1r25mr2×α ⇒F-f = 25mrα..........ii Also a = rα ......iii Solving f = 37F The sphere will not slip if f≤μmg ⇒37F≤μmg ⇒F≤73×27×3×10 N ⇒F≤20 N