A solid sphere of mass 10 kg is placed on a rough surface having coefficient of friction μ = 0.1. A constant force F = 7 N is applied along a line passing through the centre of the sphere as shown in the figure. The value of frictional force on the sphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 N
b
2 N
c
3 N
d
7 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let f be frictional force towards left for pure rolling.a = Rαwhere, a = F-fm = 7-f10 α = τI = fRI = fR25mR2 = 5f2mRHence, 7-f10 = 5f10 ⇒f = 2N