A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in the figure. The cube is moving with a velocity V→=(5 i^+2t j^)m/s . Here t is the time in second. All surface are smooth. The sphere is at rest with respect to the cube. What is the total force exerted by the sphere on the cube. (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
29 N
b
24 N
c
26 N
d
89 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As v→=5 i^+2t j^ ∴a→=axi^+ayj^=+2j^F→=maxi^+m(g+ay)j^∴|F→|=max2+(g+ay)2=24 N