A solid sphere of mass 2 kg rolls up a 300 incline with an initial speed of 10 ms-1. The maximum height reached by the sphere is (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.5 m
b
7 m
c
10.5 m
d
14 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In case of pure rolling of sphere, KRKT=25Total kinetic energy = 7/5 times the translational kinetic energy. At highest point, whole of the kinetic energy will be converted into potential energy.∴ mgh=7512mv2 or h=7v210g=7(10)210×10=7 m